همان‌گونه که می‌دانیم خداوند اسامی و صفات مختلفی دارد که هر کدام بسیار زیبا و جالب توجه است. طوری که می‌توان برای هر کدام از آن اسامی یا صفات، یک کتاب نوشت و توضیح داد. البته اگر فقط یک کتاب بتواند پاسخگوی آن باشد؛ چراکه انتقال دادن جانِ کلام بسیار دشوار است.

یکی از اسامی خداوند خالق است. کلمه خالق از خلق گرفته شده است که خود به نوعی صفت محسوب می‌شود. آیا تا بحال از خود پرسیده‌ایم که خالق به چه کسی گفته می‌شود؟ یا آن‌که چه کسی می‌تواند خلق کند؟ یا مهمتر از آن آیا توانسته‌ایم مفهومی از خلق و خالق برای خود یا دیگران توصیف و تعریف کنیم؟

اگر از هر فردی سوال شود : خداوند خالق است یعنی چه؟ پاسخهایی که می‌شنویم همگی در یک جمله کلیدی قرار می‌گیرند. اینکه : یعنی خداوند جهان و هستی و طبیعت و موجودات و گیاهان و انسانها آفریده و باعث بوجود آمدن این چرخه‌ی زندگی ( تولد – زندگی – مرگ ) شده است.

البته که این پاسخ بسیار درست و صحیح است؛ ولی کامل نیست. چون بسیاری از زوایای خلقت را در این نوع پاسخ‌ها نمی‌توان یافت. بیایید بیشتر در این مورد صحبت کنیم.

خلق یعنی ایجاد کردن یا ابداع کردن که در مورد خداوند خلق معنی آفریدن را می‌دهد. یعنی شخصی یک چیز جدیدی که تاکنون وجود نداشته را بوجود بیاورد. نکته بسیار مهم در بحث خلق، یک ایجاد جدید است که می‌تواند هر چیزی باشد. در غیر اینصورت به آن فرد خالق نمی‌گویند.

مثالی بزنیم : فرض کنید شخصی موفق به طراحی یک اتومبیل شود. آن اتومبیل پس از بررسی‌های فنی ساخته شده و به بازار وارد می‌شود. این را می‌توان خلقت نامید و طراح و سازنده خالق آن محسوب می‌شود. حال همان اتومبیل با همان دستورات جهت ساخت به خط تولید کارخانه سپرده می‌شود. الباقی اتومبیل‌هایی که از کارخانه بیرون می‌آیند را نمی‌توان خلق جدید نامید. به آن علت که همان طراحی، همان فرمول ساخت و همان قطعات و لوازم و همان مدل بیرون آمده است. پس به شخصی که الباقی اتومبیل‌ها را ساخته خالق نمی‌گویند. حتی اگر آن شخص همان فردی باشد که اولین اتومبیل را ساخته است.

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم خالق عدم توانایی الباقی افراد برای خلق موجود قبلی است. در مثال اتومبیل که ذکر شد اگر فردی توانست اتومبیلی بسازد که دقیقاً دارای خصوصیات اتومبیل اولی باشد، دیگر به آن فردی که اولین اتومبیل را ساخته، خالق نمی‌توان گفت. چرا که شخص دومی توانسته کاری که او انجام داده بوده را تکرار و کپی کند.

می‌بینیم که موضوع خلق چقدر دقیق و البته تاحدودی پیچیده است. حال نگاهی به جهان بیاندازیم. در تمامی سیارات و کهکشانهای شناخته شده یا ناشناخته، هزاران هزار موجود در یک لحظه پدید می‌آیند و از طرفی هزاران هزار موجود در همان لحظه از بین می‌روند. این بوجود آمدن موجودات ( هر چیزی که بتوانیم تصور کنیم؛ خواه آن موجود قابل دیده شدن باشد خواه غیر قابل دیدن ) نیاز به خالق دارد. خالقی که قابلیت آن را داشته باشد که موجودی بیافریند که با موجود دیگر یکسان نباشد.

کدام دو انسان، دو حیوان، دو گیاه، دو سنگ یا حتی دو ذره تاکنون مثل هم بوده‌اند؟ یا بهتر است بگوییم نمی‌توانند. حتی مولکول‌های اکسیژن. هیچ دو مولکول اکسیژنی از ابتدای خلقت تا انتهای خلقت نمی‌توانند مثل هم باشند. چرا؟ چون اگر مولکولی که هزار میلیون سال پیش خلق شده با مولکولی که همین الان وجود دارد یکسان باشد، دیگر بکار بردن لفظ خالق برای خداوند اشتباه است. پس حتما این دو باید با هم متفاوت باشند. در غیر اینصورت خداوند ( اعوذ بالله ) یک فردی است که کارهای تکراری می‌کند و خالق نیست. یا بقول مهندسین کامپیوتری Copy و Paste انجام می‌دهد که این برای خداوند غیرقابل قبول است.

در حالی که فکر می‌کردیم خلق آسان و ساده است، ولی دیدیم که بسیار عظمت دارد و این مهم تنها و تنها از خداوند ساخته است و لاغیر. چرا که فقط اوست که خالق مطلق است و هم اوست که می‌تواند جهانی به بزرگی جهان هستی را هر لحظه و هر آن خلق کند. یکی از دلایلی که آسیب رساندن به طبیعت، کشتن حیوانات، کشتن انسانها و خودکشی در تمامی ادیان و مذاهب و مکاتب و در تمامی جوامع و کتب مورد مذمت و نکوهش قرار گرفته همین نکته است. یک حیوان، یک درخت، یک میوه، یک گیاه یا یک انسان تنها و تنها یک بار در این دنیا خلق و بوجود می‌آید و آسیب رساندن یا کشتن آن موجود در اصل ندیدن قدرت خلق از جانب خداوند است.

 

با احترام به طبیعت، احترام به دیگر انسانها و با احترام به کل جهان هستی، سپاسگذار خداوند باشیم.

این مطلب را به اشتراک بگذارید
Facebook
Twitter

شاید این مطالب هم برای شما جالب باشد:

3 پاسخ

 1. شما در این مطلب سعی کردید که اعلام کنید خدا خالق است؟ یا سعی کردید بگویید چون خدا خالق است پس کپی پیست نمی کند؟ خیلی مطلب گنگ و منظور نویسنده مبهم است
  با تشکر

  1. سلام دوست عزیز
   اگر اندکی دقت فرمایید متوجه منظور بنده می شوید
   عرض من این بود که یک خالق نمیتواند کاری بیهوده یا تکراری انجام دهد. حتی اگر این کار تکراری خلق دو مولکول اکسیژن مثل هم باشد
   ضمن اینکه قبول داریم که خدا خالق است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب اخیر