بیگ بنگ

قوی‌ترین نظریه در‌خصوص تشکیل حیات و بعد از آن تشکیل زمین مربوط به نظریه بیگ بنگ یا مهبانگ است. این نظریه نوعی مدل کیهان شناسی است که تاکنون بیشترین تایید را از جامعه‌ی علمی بین المللی به دست آورده و هنوز دلیلی برای عدم وجود این انفجار یا رد نظریه بیگ بنگ ارائه نشده‌است. این نظریه به این صورت بیان می‌شود :

اگر زمان را به عقب برگردانیم، به نقطه‌ایی تحت عنوان نقطه صفر می‌رسیم. نقطه صفر همان زمانی است که انفجار عظیم رخ داده است. در لحظه انفجار کل جهان درون یک حباب فرضی کوچکِ متراکم و داغ بوده است. چیزی که غیر قابل تصور می‌نماید. در آن حالت کل جهان و کائنات در یک هسته اتم یا حتی کوچک‌تر از آن جای گرفته بودند. این انفجار بزرگ که بیگ بنگ نامیده می‌شود به علت فشار بسیار زیاد از فشردگی و البته گرمای غیر قابل تصور ایجاد شده است.

به باور بسیاری از فیزیکدانان و راضی‌دانان و کسانی که در علم نجوم حرفی برای گفتن دارند، فضا، زمان، ماده، انرژی و تمام قوانین طبیعت با این انفجارآغاز می‌شوند. قبل از بیگ بنگ هیچ چیزی وجود نداشته است. زمان این انفجار چیزی در حدود 14 میلیارد سال پیش برآورد شده است.

هنگامی‌که بیگ بنگ اتفاق افتاد، در کسری از ثانیه ( طبق نظریه فیزیکدانان اگر ثانیه را به 1043 قسمت تقسیم کنیم، کمتر از یک قسمت آن می‌باشد ) فضا و زمان بوجود آمد. بعد از آن انفجار بزرگ که با حرارت بسیار بالا باعث بوجود آمدن همه چیز شد، جهان به سمت سرد شدن و البته نوعی انبساط روی آورد. بطوری‌که در همان زمان، هستی شکل گرفت؛ البته نه به صورت کنونی. این موضوع آغاز و شروعی برای روند رو به تکامل هستی، موجودات، کهکشانها، سیارات، قمر ها و البته انسان شد.

پس از انبساطی که رخ داد، چهار نیروی بنیادی که عبارتند از : نیروی گرانش، نیروی الکترومغناطیس، نیروی برهم کنش ضعیف و نیروی برهم کنش قوی بوجود آمدند.

هنگامی‌که این نیروها از هم جدا شدند، دما کاهش یافت و جهان آرام گرفت. در آن زمان جهان مانند یک سوپ پلاسمایی بود که کوارک، لپتون و گلئون ها مواد تشکیل دهنده‌ی آن بودند که کوارک‌های آزاد پس از تراکم به نوترون و پروتون های امروزی تبدیل شدند.

 

این‌گونه بود که اولین نشانه های تشکیل جهان پدیدار شد.

 

 

مطلب مرتبط :

خلقت ( مقدمه )

این مطلب را به اشتراک بگذارید
Facebook
Twitter

شاید این مطالب هم برای شما جالب باشد:

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب اخیر